OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Tinktury pre zdravie

Baza čierna ako liek proti chrípke

História medicínskeho využitia

Baza čierna sa používa po stáročia v regióne Európy a Severnej Ameriky v liečbe respiračných ochorení, najčastejšie prechladnutia. Liečivé účinky majú kvety, plody aj listy. Medicínsky sa využívajú kvety a plody, ich použitie je však rozdielne. Kvety sa používajú najčastejšie na prípravu čaju, kým plody na prípravu liehových výluhov – extraktov a tinktúr.

 

Obsahové látky

Hlavné liečebné účinky plodov Bazy čiernej sa pripisujú obsahu flavonoidov: kvercetínu, rutínu a tmavočervených antokyánových farbív vo forme antokyanidín-3-glykozidov vyznačujúcich sa veľmi vysokou biologickou dostupnosťou (ľahko vstrebateľné a účinné v makroorganizme). Plody obsahujú tiež vitamín C, taníny a triterpény. 
Plody sa nesmú priamo konzumovať surové pre obsah mierne jedovatého kyanogénneho glykozidu sambunigrínu. Rovnako všetky zelené časti rastliny obsahujú jedovaté kyanogénne glykozidy.

 

Účinky extraktu z  plodov čiernej bazy proti vírusom chrípky

Klinická štúdia z chrípkovej sezóny 1992-93 v Izraeli potvrdila vynikajúcu mieru úspešnosti liečby pri použití extraktu z plodov čiernej bazy. Už počas 24 hodín sa prejavilo výrazné zlepšenie stavu u 20% pacientov užívajúcich extrakt z plodov čiernej bazy. Do 48 hodín sa zlepšil stav celkovo u 73% pacientov a do 3 dní u 90%. V neliečenej skupine sa cítilo lepšie po 2 dňoch 16% pacientov a zvyšok potreboval na zotavenie takmer týždeň.

Ďalšia klinická štúdia tiež potvrdila obdivuhodnú účinnosť u ľudí infikovaných vírusmi chrípky typu A a B. Štúdia zahrňovala 60 pacientov a prebiehala počas chrípkovej sezóny 1999-2000 v Nórskom Oslo. Do štúdie boli zaradení pacienti vo veku 18 až 54 rokov s príznakmi chrípky prebiehajúcimi 48 a menej hodín. Pacienti sa rozdelili do dvoch skupín, jedna dostávala 15 ml sirupu z plodov čiernej bazy a druhá, kontrolná skupina dostávala placebo sirup (bez obsahu bazy). Podávanie trvalo 5 dní. Liečebný efekt extraktu z plodov čiernej bazy sa prejavil vo väčšine prípadov do dvoch dní, alebo do troch dní u zostávajucej menšej časti účastníkov štúdie. Pre porovnanie liečebný účinok Tamiflu sa prejavuje zvyčajne po 4,5 až 5 dňoch. V skupine ľudí užívajúcich placebo (liek bez účinnej látky) trvalo uzdravenie z chrípky v priemere 6 a viac dní.

Zdroj: Zakay-Rones Z,: Randomized study of the efficacy and safety of oral elderberry extract in the treatment of influenza A and B virus infections. J Int Med Res. 2004 Mar-Apr;32(2):132-40.

Čo bolo podávané v oboch klinických štúdiách? Bol to extrakt z plodov bazy čiernej. Neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky tohto prírodného a nie drahého lieku. Plody bazy čiernej majú veľmi vysoký kyslíkový radikálový absorpčný potenciál (ORAC), takmer dva-krát vyšší ako čučoriedky. Zároveň stimuluje imunitný systém. Obsah antokyanidínov pôsobí protizápalovo, čo vysvetľuje zmierňujúce účinky na bolesť hlavy, svalov a horúčku pri chrípke.

V ďaľšom experimente bol štandardizovaný extrakt z kvetov čiernej bazy in-vitro účinný (v izolovaných laboratórnych podmienkach – nie v živom organizme) proti 10 kmeňom vírusov chrípky.

Zdroj: Serkedjieva J, Manolova N, Zgórniak-Nowosielska I, et al. Antiviral activity of the infusion (SHS-174) from flowers of Sambucus nigra L., aerial parts of Hypericum perforatum L., and roots of Saponaria officinalis L. against influenza and herpes simplex viruses. Phytother Res 1990;4:97–100.

 

Na základe výsledkov viacerých klinických štúdií je možné odporúčať užívanie prípravkov z bazy čiernej ako prevenciu a podpornú liečbu pri vírusových ochoreniach a chrípke.

 

Extrakt z plodov bazy čiernej je účinnejší ako extrakt  z kvetov

Prečo sú bazové plody omnoho účinnejšie ako kvety v podpore imunuity a boji proti chrípke?

Pre obsah veľmi dobre vstrebateľných antokyanidín-3-glykozidov (tmavo-červených farbív) je extrakt z plodov bazy čiernej podstatne účinnejší  v podpore imunity v porovnaní z extraktom z kvetov, ktoré neobsahujú antokyanidínové farbivá a majú taktiež nižší obsah celkových flavonoidov. Práve flavonoidy a antokyánové farbivá sú zozpovedné za podporné účinky na imunitný systém. Tieto výsledky potvrdzujú mnohé klinické štúdie hodnotiace účinky na imunitu.

 

Na základe výsledkov svetových štúdií Vám prinášame recept na prípravu tinktúry z plodov bazy čiernej.

 


Recept na prípravu liečivej tinktúry z plodov čiernej bazy

(zo zahraničného zdroja)

1) Do zaváraninového pohára pridať 50g suchých plodov bazy čiernej
2) Doplniť 350ml 40% alkoholu (jemná vodka) a tesne uzavrieť
3) Nechať 30 dní odstáť, občas pretrepať
4) Vylúhovanú, odstátu tinktúru krátko prevariť, precediť cez jemné sitko, podľa potreby prefiltrovať cez servítok.
Dávkovanie: počas infekcie 1 čajová lyžička 2-krát denne alebo preventívne 1 čajová lyžička denne.

1 čajová lyžička = 5ml, receptúra vystačí na cca 60 preventívnych alebo 30 liečebných dávok

 


Bezpečnosť užívania

Napriek skutočnosti že rastlinné preparáty pripravené z kvetov a plodov bazy čiernej nevykazujú toxicitu, neodporúča sa užívanie počas tehotenstva a dojčenia. Medzi zaznamenané nežiadúce účinky patrií žalúdočný diskomfort. Niektoré časti rastliny - koreň, listy a nezrelé plody obsahujú značné množstvá kyanogénnych glykozidov, ktoré sú potencionálne toxické. Požitie nezrelých plodov môže zapríčiniť otravu kyanidom spôsobujúcu bunkovú hypoxiu (nedostatok kyslíka). Zahriatie a povarenie inaktivuje toxické kyanogénne glykozidy. Kvety bazy čiernej sú úplne bezpečné, neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky.

 

Výroba konopné tinktury

Účinky:

Kloktání: Výborně působí na afty, záněty a krvácení dásní i  proti začínající paradentóze. Kloktejte 25 – 30 kapek na 1dl vody, případně můžete namočit vatu na špejli do tinktury a namazat postižená místa.
Mazání: Na opary, bolesti kloubů, akné…
Vnitřní užití: Několik kapek tinktury do šťávy (3 – 5) působí dobře na organismus. Při větším množství dávejte pozor na „zkouřenost“, která může být nežádoucí.

Příprava:

1. klasická konopná tinktura:

  • 5 – 20g konopných palic
  • 0,5l minimálně 40% alkoholu (slivovice, vodka, alpa)

Konopí vložíme do sklenice, zalijeme jej půl literm slivovice a za každodeního protřepání necháme 14 dní až jeden měsíc před užitím louhovat. Po měsíci tinkturu přecedíme. Užíváme po několika kapkách denně (dle síly a vaší snesitelnosti lze užívat až jednoho malého panáčka) do šťávy či samostatně, případně mažeme na postižená místa.

2. alá Bushka (ústní voda):

  • 225 ml čistého potravinářského lihu
  • 3 g nasušených samičích vrcholků plodů konopí (kvalitní palice)
  • 35 kusů hřebíčku

Do vymyté uzavíratelné nádoby (já jsem použil sklenici od dětské přesnídávky) nadrolíte paličky konopí. Mělo by se jednat o kvalitní surovinu, protože jen z kvalitních ingrediencí je možno připravit kvalitní léčivo. V hmoždíři nahrubo rozdrťte hřebíček. Ten by neměl mít černou barvu, ta je znakem stáří ingredience a ukazuje nám malý obsah silice eugenol. Měl by být hnědý se světlejší „čepičkou“. Nadrcený jej přidáme do nádoby a vše zalijeme lihem. Nádobu uzavřeme, pořádně protřepeme a postavíme louhovat do tmy (třeba do spíže). Několikrát za den nádobou přetřepáváme. Tinktura je použitelná asi po čtrnácti dnech, ale nejlépe je počkat tak měsíc. Pak si připravíme čistou lahvičku a obsah přes sítko přecedíme.

Na vypláchnutí používáme 25 – 30 kapek na 1dcl čisté vody.

Zdroj: http://www.bushka.cz/archiv/ustnivoda.html

3. alá Mopslik (ústní sprej):

  • cca 10g – 20g konopných květů
  • čerstvá máta
  • 0,5l 40 – 50% alkohol
  • 2 – 4 lžíce medu
  • lahvička s rozprašovačem

Do nádoby s konopím přidejte pár listů čerstvé máty. Přidejte alkohol (50% alkohol dá se použít i 40% vodka), až je sklenice plná. Uzavřete nádobu, protřepejte a ponechte v chladném a tmavém místě po dobu 2 týdnů. Po 2 týdnech, směs přeceďte přes jemné sítko. Přidejte 2 – 4 polévkové lžíce medu (dle chuti).
Poté nalijte do lahviček s rozprašovačem.

Spray užijte dvakrát na vnitřní stranu tváře, a počkejte 30 sekund, než polknete. Poté čekejte deset minut a pokud požadovaného efektu nebylo dosaženo, opakujte na protější tvář. Počkejte dalších deset minut a pokud není dosaženo opět požadovaného efektu, můžete opakovat. Dávka se bude lišit uživatelem a sílou použité marihuany.

Účinek trvá 1-2 hodiny. Opakujte použití podle potřeby. Pokud máte pocit závratě nebo jste dezorientovaný, okamžitě přestaňte používat. Neobsluhujte těžkou techniku nebo neřiďte automobil při podávání.

Zdroj: http://www.free-grower.cz/viewtopic.php?f=40&t=73

Zpět na stránku Jak zpracovat konopí na lék

 
Pošli to dál...

Kapucínka väčšia - Tropaeolum majus - Lichořeřišnice větší

Kapucínka je veľmi kvalitné prírodné antibiotikum, pomáha pri virózach, zápaloch močového ústrojenstva a gynekologických zápaloch, podporuje imunitu, znižuje teplotu, je vhodná aj pri črevných infekciách, chrípke a nachladnutí.

-prírodné antibiotikum
Táto rastlinka môže byť trvalka lebo jednoročka, popínavá alebo prízemná, so žltými, oranžovými alebo aj červenými kvetmi, z ktorých vznikne plod - tobolka s tromi semenami. Pochádza z južnej Ameriky /Peru, Kolumbia/, kde bola domorodým obyvateĺstvom využívaná ako liečivá rastlina. K nám sa doviezla v 17tom storočí ako okrasná rastlina.

Používame z nej semená, kvety aj listy. Tobolky na sušenie zbierame až keď sú dozreté - hnedé /september, október/, alebo ešte mladé zelené ich môžeme nakladať do octu spolu s púčikmi, podobne ako kapari.

Kvety a listy môžeme zbierať celé leto, používajú sa na obložené chlebíčky, do šalátov, pomazánok, polievok, ochutených octov a olejov, môžeme ich sušiť, alebo pripraviť z nich tinktúru či sirup.

Droga obsahuje glykozid glukotropeolín, mastné kyseliny, biekoviny, glukózu, draslík a iné minerálne látky. Chuť je mierne korenistá, niekedy ostrejšia, pripomína žeruchu či redkvičku.

Táto rastlinka je silné prírodné antibiotikum, účinkuje proti baktériám ako sú Staphyloccokus, Streptokokus, Proteus, Salmonela, Escherichia coli a iné.
Bylina sa používa na liečbu chronických aj akútnych zápalov močových aj dýchacích ciest, rozdrvené semená vypudzujú hlísty, robia sa z nich obklady na boľavé miesta, pomleté sa používajú ako korenie a povzbudzujú trávenie, čerstvé listy a kvety dopĺňajú vitamíny pri ozdravných kúrach.
V minulosti bola zložkou aj v prípravkoch na rast vlasov a proti lupinám.

Vysievame na slnečné stanovište, ak predpestúvame v kvetináčoch, vyložíme ich von až po mrazoch. Sanžíme sa vyhľadať bezveterné stanovište, pre listy vysádzame do úrodnej pôdy, pre kvety a semená na suchšie a na živiny chudobnejšie miesto.

pri zápaloch močového mechúra, akútne i  chronické zápaly, zlatý stafylokok...

Kapucínka tinktúra (kapky) - Tropaeolum Majus

Kapucínka tinktúra - Tropaeolum Majus (Kapucínka vačšia ). Táto bylinka z Južnej  Ameriky sa  využíva  pre  značné antibiotické účinky. Užívané časti sú  semená, kvety a listy. Kapucínka   posobí značne  antibioticky so  širokým spektrom hlavne  v oblasti urogenitálného aparátu. Posobí na stafylokoky, streptokoky, proteus, E-coli a ďaľšie druhy baktérií, lokalizované hlavne  v močových cestách. Posobí na akútne  i chronické zápaly urogenitálneho aparátu. Účinok prichádza  už do dvoch  hodín po podaní, vrchol  dosahuje účinok po 8 hodinách, ale po 16 hodinách účinok odoznieva. Je preto vhodné dennú  dávku rozdelit nejmenej  na dvakrát. Príípravok sa  osvedčil i pri liečbe  zápalu  prostaty. Menej účinná je taktiež  proti infekciám dýchacieho aparátu. Preukázaný je účinok kapucínky  proti vypadávaniu vlasov  a proti lupinám. Celkovo  stimuluje imunitu. Účinná je proti žalúdočným vredom a zápalom  vaječníkov.

Indikácie bylinky:

  • pri zápaloch močového mechúra
  • akútne  i chronické zápaly
  • netoxická
  • bez obmedzenia  veku
  • nevytvára  sa  na ňu  rezistencia
  • ľahké  a praktické dávkovanie
  • bez predpisu

Kontraindikácie:Nie sú známe prípady nežiadúcich účinkov na lieky a potravinové doplnky..Pri zvýšenej náchylnosti k alergiám je vhodné tento prípravok kombinovať so šišákom bajkalským...

Podmienky pre dosiahnutie max.účinku:

  • preparát musí byť  podávaný  v intervale  8 hodín
  • v jednej  kúre aplikujte najmenej 10 dní
  • celková doba liečby týždeň  po vymizení príznakov
  •  nie sú  známe  prípady predávkovania
Vhodná je kombinácia  s antibiotikmi, pretože urýchľuje a rozširuje ich účinok.

 

Recept na cesnakovú vodku

V prvom rade je najdôležitejšia voľba vhodnej vodky pre výrobu efektívneho výluhu. Najlepšia je vodka, ktorá bola najmenej trikrát destilovaná. Dajte si záležať na kvalitnom alkohole!

Čo budete potrebovať?

  • 1 stredne veľkú hlávku cesnaku.
  • 1 malú (2-3 cm) čili papričku (habenero).
  • 1 750 ml vodku.
  • 1 litrovú zaváraciu fľašku s dobre tesniacim viečkom.
  • 1 polievkovú lyžicu kryštálového cukru (10 g).
  • Hodinky nebo stopky.

Príprava

Pripravte si strúčiky cesnaku, ktoré nelúpte. Začnite ich krájať, pričom merajte čas. Nakrájané strúčiky musia zostať len 14 minút na vzduchu, ani o minútu dlhšie!

Asi 30 sekúnd po krájaní totiž dôjde k rapídnej tvorbe liečivého alicínu, potom ustane a zopakuje sa v 30-sekundových cykloch. Behom 14 minút sa zo strúčikov uvoľní nielen veľké množstvo alicínu, ale vo vzduchu sa mení na nové, veľmi dôležité zložky. Jedna z nich je rozpustná v tukoch, pôsobí prostredníctvom lymfatického systému. Ďalšia je rozpustná vo vode a pôsobí prostredníctvom krvi. Keďže niektoré rakovinové bunky putujú vodou (krvou) a iné v tukoch (lymfou), chránia vás tieto zložky doslova od hlavy k päte. Tým, že počkáte spomínaných 14 minút, získate silný efekt, schopný zahubiť všetky formy patogénov.

Počas štrnástej minúty zhrňte nakrájané kúsky cesnaku vrátane šupky do fľaše, v ktorej už máte naliate 750 ml vodky. Umyte čili papričku, aby ste ju zbavili chemických postrekov a odstráňte všetky semienka. Buď ju použite celú, alebo rozkrojenú na dva, tri kusy. Pridajte papričku a polievkovú lyžicu kryštálového cukru do fľaše k cesnaku a vodke. Uzavrite viečko a fľašu dobre pretrepte. Fľašu uložte na 4 dni na tmavé miesto pri izbovej teplote 18-20 °C. Nezabudnite ju denne vždy dvakrát pretrepať. Po 4 dňoch preceďte výluh kávovým filtrom do normálnej fľaše a skladujte ako akúkoľvek inú vodku.

Ako ju užívať?

Cesnak je veľmi účinným liekom, ale i výbornou prevenciou. Hravo si poradí s baktériami, vírusmi i plesňami. Už pred tisícmi rokmi ľudia vedeli, že je cesnak účinným anti-karcinogénom.

Na žalúdok

Začnite pomaly. Užívajte kvapky na prázdny žalúdok dvakrát denne, ráno a večer. Najprv si dajte 2 kvapky cesnakovej vodky do malého pohára s vodou a vypite. Pokračujte v tom 3-5 dní a potom zvyšujte po 2 kvapkách až do 16-20 kvapiek. Ak máte negatívne reakcie, znížte počet kvapiek a pokračujte tak dlho, ako chcete.

Chronické ochorenia a rakovina

Ak chcete cesnakovú vodku použiť pri chronickom ochorení alebo rakovine, pripravte si ju rovnakým spôsobom s tým rozdielom, že ju nenechajte vylúhovať menej, ale ani viac ako 21 dní. Tento koncentrovaný extrakt zastaví a rozpustí všetky formy rakovinových nádorov. Predpokladá sa, že už po 4 mesiacoch by nemal byť vo vašom tele žiadny tumor ani rakovina. Samozrejme, len v tom prípade, ak každý deň užívate cesnakovú vodku.

Pravdou však je, že rakovina má silnú tendenciu sa kedykoľvek vrátiť. Aby sa to nestalo, po treťom mesiaci užívania kvapiek berte sedem dní na prázdny žalúdok pohár vody s 10-15 kvapkami, dva dni vynechajte, pokračujte ďalších sedem dní s predchádzajúcou dávkou atď. Opakujte tento proces po 34 kalendárnych dní štyrikrát do roka, prinajmenšom dva roky po prvotnom vyliečení.

Neberte lieky

Vykašlite sa na ostatné lieky, ak beriete kvapky. Cesnak zvyšuje riziko krvácania, ak beriete antikoagulanty, ako je napríklad warfarin (Coumadin), alebo antiplateletné lieky, ako clopidogrel (Plavix).

Keď ju budete piť denne, nikdy nebudete nemocní! To sa hovorievalo o cesnakovej vodke, ktorá si dokáže poradiť s mnohými ochoreniami, vrátane zákernej rakoviny. No niečo na tom skutošne je... Vyskúšajte ju!