OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

O ILCO Klube

Ako byť šťastnejší a mať dobré pocity

Učme sa od druhých. Nikto učený z neba nespadol.

Pokora je naopak známkou zrelej múdrosti

a vždy sa dá niečo dobré naučiť.

Zaujímajme sa o druhých. Naučme sa im načúvať.

Povzbudzujme a chváľme seba aj okolie. Prejavujme úctu .

Nájdime si pre seba čas.

Pre svoju údržbu, odpočinok, potešenie.

Chvíľku, ktorá nás osvieži.

Rezervujme si proste čas na niečo,

čo nám urobí radosť.

Stanovme si cieľ a hodnotový rebríček.

Mali by sme mať jasno,

čo v živote chceme a čo nie, kam by sme chceli dôjsť a čo dokázať.

Naučme sa mať radi druhých. Sebec je na svete príliš sám.

Vo chvíli, keď si uvedomíme, že môžeme niečo priniesť,

v niečom pomôcť druhým, sa uľaví aj nám.

Sami seba tým zhodnocujeme.

Nebojme sa rozhodovať. Platí pri tom "dvakrát meraj a raz strihaj",

teda rozhodnutia neunáhlime. Ale ak sme presvedčení

o správnosti nášho riešenia, treba za ním ísť a presadzovať ho.

Aj z nesprávnej voľby a zlého rozhodnutia plynie poučenie.

Usmievajme sa. Úsmev znamená uľahčenie, uvoľnenie.

Ak nemáme pravdu, uznajme to. Naša autorita tým nikdy neutrpí,

práve naopak. Neurážajme sa pre maličkosti. Nezveličujme

svoje ťažkosti a nehrajme roľu nepochopenej obeti.

Prekážky vnímajme ako zaujímavé príležitosti.

Vychutnávajme krásu prítomného okamžiku.

Upevňujme v pamäti chvíle šťastia, pohody, nadšenia.

Zaostrujme vnemy v prírode. Vyslovujme vďaku za nádherný výhľad,

stretnutie priateľov, úspech.

 

 

 

 

PRÍHOVOR K 15. VÝROČIU ILCO klubu PRIEVIDZA

Vážení priatelia, vážení stomici a priaznivci, prihováram sa Vám pri príležitosti osláv 15. výročia založenia ILCO klubu, klubu stomikov v Prievidzi. Aj v tejto dobe, v dobe pokroku, vieme, že slovo stomik je slovom strachu, a ako je štatistický dokázané má stúpajúcu tendenciu. K uľahčeniu problémov takto postihnutých pacientov, vzniklo Obč. združ, /SLOVILCO/, ktoré má sídlo v Martine a združuje takto postihnutých občanov na Slovensku, prostredníctvom okresných ILCO klubov. Cieľom ktorých je pomáhať svojím členom stomikom ich priateľom, zmierňovať fyzické, psychické a duševné utrpenie a vyrovnávať sa s týmto ťažkým postihnutím.

Toto združenie organizuje rôzne stretnutia v klube, besedy, výlety do prírody, rekondičné pobyty na ktorých členovia nadväzujú známosti a priateľstva medzi klubmi z celého Slovenska, čo prispieva k ľahšiemu zvládaniu svojho postihnutia.

Teraz keď si pripomíname 15. výročie založenia klubu musím pripomenúť, že každá humanitná činnosť je závislá na sponzoroch a ich daroch, čím napomáhajú udržiavať činnosť klubu. Ďakujem za ich pomoc a chcem ubezpečiť, že všetko bude použité v súlade s programom klubu a na jeho činnosť.

Na záver ďakujem všetkým, ktorí sa akokoľvek podieľali na jednotlivých akciách činnosti klubu.

Do ďalšieho života prajem všetkým prítomným veľa spokojnosti, pevné zdravie v osobnom a rodinnom živote.

Oboňa Ján pred. klubu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STOMIK

Je zdravotne postihnutý občan, ktorý má dočasne alebo trvale vyvedený dutý orgán navonok, najčastejšie hrubé črevo, tenké črevo, alebo močovod, čím dochádza k zmene základných fyziologických funkcií, k neovládateľnému vyprázdňovaniu stolice, črevného obsahu alebo moču neprirodzenou cestou z nutnosťou používania stomických pomôcok, dôsledkom čoho je výrazne zhoršenie celkovej kvality života.

MUDr. Jarosláv Lúčan PhD.

Predseda Rady odborníkov SLOVILCO.

 

 

 

Ciele Slovenskej

Organizácie stomikov

SLOVILCO:

Cieľom a poslaním SLOVILCA je napomáhať zmierňovať zmierňovať duševné a fyzické utrpenie socialne a zdravotne postihnutých stomikov a detí so stómiov a vytváranie lepších podmienok pre život na území celej SR.

Ľúbme každý svoje poslanie,

Poučenie z neho vanie,

Preň nech nám srdce planie,

Len v ňom nech nám ruka neustane.“

/Citát z členskej legitimácie SLOVILCO/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKO SOM SA STAL STOMIKOM

 

V polovici roku 1975 som začal pociťovať zdravotné problémy a začal som sa podrobovať rôznym vyšetreniam, pri ktorých mi boli zistené stopy krvi v stolici. Z obvodnej nemocnice som bol preložený 24.10.1975 do Onk. úst. Sv. Alžbety v Bratislave, kde som mal spravené ďalšie vyšetrenia. Po ich skončení, 6.11. nastal deň operácie.

Po operácii som sa oboznamoval so svojím novým spôsobom života v novej životnej situácii a čakal som na prekvapenia, ktoré mi život prinesie. Potom prišlo ďalšie rozhodnutie lekárov, že začiatkom nového roku budem absolvovať ožarovanie. Ako sa blížil posledný ožiar a začínal mesiac apríl, túžobne som čakal na návrat do rodiny. Po návrate domov som sa tešil na prácu v záhrade a na svoje koníčky, ktoré budem môcť robiť aj ako stomik. V tejto dobe sa používal tzv. Jánošíkov opasok. Jeho nosenie bolo problematické hlavne pri pohybovaní sa v spoločnosti. Ja som tú pomôcku nosil až do roku 1995, kedy som mal ísť na pooperačnú liečbu do Bardejova. Pred jéj nástupom som

dostal prvý krát dvojdielnu sadu „COLOPLAST“ a túto značku pomôcky používam doteraz.

Keď bol v Prievidzi v roku 1996 založený ILCO klub, stal som sa jeho členom a som ním dodnes. V klube sa medzi ostatnými členmi cítim dobre, prežívame spolu veselé a radostné chvíle, pri ktorých zabúdame na naše postihnutie.

Stomikom som už 36 rokov, a naučil som sa žiť s rodinou, s priateľmi a viem, že sa to dá všetko zvládnuť. Čo ma ďalej čaká neviem, len dúfam, že sa budem môcť ešte dlho stretávať

s priateľmi – stomikmi.

O živote stomika a jeho problémoch by sa dalo ešte veľa písať.

 

Ján Oboňa

ILCO klub Prievidza

 

 

 

 

Ako som sa stala členkou ILCO - clubu

 

So svojou rodinou sme žili šťastne a v pohode do chvíle, kedy manželovi v roku 1994 diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Vtedy, akoby sa mi zrútil celý svet, nastali problémy. O rok neskôr ho operovali a dostal vývod / STOMIU /, čo znášal dobre, priam hrdinsky. Potom bol ešte viackrát operovaný.

V roku 1996 bol založený v Prievidzi ILCO - club. Manžel sa stal riadnym členom a v klube pracoval vo funkcii tajomníka. Stretávaním sa s ľudmi, ktorí mali také isté problémy, mu umožnilo zmieriť sa so svojím osudom - mal veľkú chuť žiť.

Aby sme mohli byť vždy a všade spolu, zapísala som sa ako dobrovoľná členka ILCO - clubu a navštevovali sme ho spoločne s manželom. Po jeho smrti v roku 2002 som ostala naďalej dobrovoľnou členkou ILCO - clubu vo funkcii pokladníčky. V súčasnosti som už riadnou členkou ILCO clubu.

Prečo riadnou ?

Druhýkrát sa osud zahral so mnou. Stala som sa onkologickou pacientkou. Zistili mi zhubný nádor na dýchacej trubici a v roku 2008 ma vo Vyšných Hágoch operovali. Po všetkých potrebných procedúrach sa mi zdravotný stav zlepšil. Doteraz nemám väčšie zdravotné problémy.

S činnosťou clubu som spokojná. Máme veľa spoločných akcií a stretnutí, čo mi vypĺňa môj voľný čas na invalidnom dôchodku. Pri stretnutiach s novými ľuďmi - priateľmi a priateľkami nemám čas myslieť na svoje starosti. Nikdy sa tu nenudím a cítim sa s nimi veľmi dobre. Dúfam a verím, že mi to vydrží ašte veľmi dlho.

Klubu prajem, aby i naďalej pracoval tak úspešne ako doteraz a svoju činnosť neustále zdokonaľoval. Členom ILCO clubu prajem veľa dobrých zážitkov.

 

Veronika Fecková

 

 

 

 

 

 

PRIEVIDZSKÝ ILCO klub 15. ročný

 

ILCO klub PRIEVIDZA bol založený 14.3.1996. Na zakladajúcej schôdzi, ktorá sa konala v modrom kútiku na slobodárni pri Bojnickej nemocnici, bol zvolený aj prvý výbor. Na tejto schôdzi sa zúčastnil prezident „SLOVILCA“ p. Štefan Pindroch z Martina a predseda ILCO klubu Martin p. František Polák.

Za prvého predsedu klubu bol zvolený p. Štefan Ďuríček. Od vzniku sa začali poriadať rôzne činnosti, posedenia a odborné prednášky, a aut. zájazdy do Gabčíkova. Po roku klub navždy opustil p. Štefan Ďuríček. V roku 1997 bol na členskej schôdzi za predsedu zvolený Ing. Ján Čačko. Klub svojou činnosťou pokračoval v doterajších aktivitách a v zájazdoch - Raj. Lesná, Žilina, Teplička, Budatín a zájazd do Trnavy spojený s návštevou mesta klubu.

V roku 2006 ukončil zo zdravotných dôvodov činnosť v klube predseda p. Ing. Ján Čačko a členskou schôdzou bol na ďalšie obdobie zvolený p. Ján Oboňa. Novozvolený výbor pokračoval v poriadaní besied, výletov do prírody, Bojníc, zájazdov a Vianočných stretnutí pod jedličkou. Počas účinkovania klubu do roku 2006 sme na naše stretnutia mohli využívať priestory v nemocnici Bojniciach v modrom kútiku alebo v iných priestoroch nemocnice.

V roku 2006 sme z mestského úradu v Prievidzi za pomoci p. primátora Ing. Jána Bodnára a vedením mesta, dostali priestory v Socialno–Integračnom Centre pod vedením p. riaditeľky Ľudmily Velikovovej.

V roku 2007 sme poriadali zájazd do Čičmian na prehliadku kultúrnej pamiatky – múzea. V ďalšom roku 2008 bol poriadaný zájazd do Martina na prehliadku skanzenu, národného cintorína a mesta Martin. V roku 2009 sme poriadali jarný a jesenný výlet do prírody s posedením a opekaním. Aj v roku 2010 sme poriadali jarné opekanie pri vode a jesenné stretnutie pri guláši, či stretnutie pod jedličkou. Po novom roku, 3.3.2011, sme po členskej schôdzi mali slávnostné stretnutie k 15. výročiu Prievidzského ILCO klubu.

Počas 15. ročného trvania klubu naše stretnutia navštevujú zástupcovia dodávateľských organizácii, ako sú „COLOPLAST“, „CONVATEC“. V budúcnosti chceme pozývať na naše stretnutia zástupcov aj „B. BRAUN“ a „DANSAC“. Táto spolupráca nám pomáha pri zabezpečovaní stomických pomôcok a pri poskytovaní informácií o ich používaní a novinkách. Veľkým prínosom sú aj časopisy ktoré vydávajú „HELIOS“, „RADIM“.

Členovia klubu sa zúčastňujú rekondičných pobytov v Tatrách, Tur. Tepliciach, Tren. Tepliciach, na Duchonke a v Bojniciach a podujatiach poriadaných „SLOVILCOM“ a sledovaním časopisu „SLOVILCO“ do ktorého prispievajú aj naši členovia. V roku 2010 sme poriadali aj vlastný rek. pobyt v Tur. Tepliciach Pod orechom ktorého sa zúčastnilo 10 členov.

Výbor a členovia ILCO klubu pri príležitosti 15. výročia založenia klubu ďakujú všetkým členom za 15. ročné členstvo a 10 boli odovzdané ĎAKOVNE LISTY. Za lekársku starostlivosť o pacientov, našich členov, na Onkochirurgickéj ambulancii ďakujeme p. MUDr. Júliusovi Palajovi a stomasestre p. Janke Kováčikovéj, združeniu „SLOVILCO“ v Martine pod vedením prezidenta p. Jána Čačku, dodávateľským organizáciám stomických pomôcok, Mestskému zastupiteľstvu v Prievidzi, personálu lekárne Notre Dame v Bojniciach, vedeniu závodu NESTLÉ Slovensko Prievidza, obecným úradom a všetkým, ktorí podporujú našu činnosť, finančne alebo materiálne.

Všetkým darcom chcem pripomenúť, že každá humanitná činnosť je závislá na sponzoroch a ich daroch, čím napomáhajú udržiavať činnosť. Chcem ubezpečiť darcov že všetko bude použité v súlade s činnosťou klubu.

Pri tejto príležitosti nesmieme zabudnúť na všetkých členov a priateľov, ktorí sa zaslúžili o činnosť klubu, avšak dnešného dňa sa nedožili. /Česť ich pamiatke/.

Na záver ďakujem všetkým prítomným hosťom, a všetkým členom prítomným na dnešnom stretnutí. Zároveň prajem veľa elánu do 20. výročia činnosti ILCO klubu. Do roku 2011 Vám prajem veľa zdravia, úspechov a spokojnosti do ďalšieho života.

 

 

Oboňa Ján

predseda klubu

 

 

 

 

 

 

 

SLOVILCO SLOVAK OSTOMY ASSOCIATION

Slovenské združenie stomikov - SLOVILCO

Hurbanova č.23 036 01 Martin Tel.: +421 043 413 65 19 IČO.: 308 425 22

Slovenská republika

Bankové spojenie SLSPO Martin č.ú. : 61332404/0900

 

 

 

Výročie ILCO klubu Prievidza.

Vážení stomici,

Váš ILCO klub v Prievidzi sa dožíva významného jubilea 15 rokov od svojho založenia. Založili ho ľudia s rovnakým zdravotným postihnutím a s rovnakými záujmami, problémami i chorobou - stomici, odborníci - lekári a zdravotné sestry . Členovia Vášho klubu od samého začiatku vyvíjali iniciatívu nielen v klube, ale i v rámci Slovenska v združení SLOVILCO.

Pätnásť rokov v ľudskom živote nie je veľa , ale od založenia klubu a jeho práce je už čo hodnotiť i obzrieť sa späť za činnosťou práce všetkých členov, ktorí sa na činnosti podieľali a podporovali jeho činnosť.

Vo vedení Vášho klubu sa vystriedalo viacero predsedov, a všetci sa snažili vyvíjať iniciatívy na zabezpečenie a skvalitnenie života stomika a zaradenie sa stomika do verejného i rodinného života. Nakoľko na kvalitu života stomika pôsobí, rodina, spolupracovníci, psychická pohoda, pocit že nie je sám vo svojom trápení a kvalitné stomické pomôcky.

Pôsobením klubov a s pomocou lekárov sa dosiahlo aby stomici na Slovensku i neregistrovaní v kluboch boli vybavení kvalitnými pomôckami, čím sa uľahčil ich život, možnosť voľného pohybovania, návštev kultúrnych, športových , turistických podujatí. Treba si uvedomiť, že práca v klube i v združení pomáha všetkým stomikom na Slovensku.

Stomici vo vašom klube sa schádzajú aby si navzájom pomáhali, riešili svoje problémy i za pomoci rodinných príslušníkov, ktorí sú plnohodnotnými členmi Vášho klubu.

A hoci neverím na zázraky, spolieham sa na ne. Život možno nie je taký, ako sme dúfali, ale pokiaľ sme tu mali by sme ho žiť, ako najlepšie vieme. Psychická pohoda a úcta k sebe samému sú dôležitým predpokladom kvality života stomika.

Prajem výboru ILCO klubu veľa elánu do ďalšej práce v prospech stomikov a Vám všetkým veľa zdravia a šťastia v rodinách

 

 

Ján Čačko

Prezident SLOVILCO

 

 

RADÍ LEKÁR

 

Kolorektálny karcinóm –- riziká jeho vzniku,

Možnosti prevencie.

 

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejším zhubným nádorovým ochorením u mužov i žien. Najväčšiu incidenciu tohto ochorenia možno pozorovať najmä vo vyspelých krajinách, ako sú napríklad krajiny v E. Únii, či v Severnej Ameriky. Zvýšenú incidenciu tohto ochorenia možno pozorovať i v Slovenskej republike. Okres Prievidza patrí k zvlášť exponovaným okresom a v posledných rokoch pozorujeme jeho kontinuálny rast. Príčina vzniku podobne ako u iných ochorení nie je celkom jasná, mnohé rizikové faktory však poznáme. Sú to vek, dedičnosť, stravovacie návyky, životný štýl, fajčenie, nadmerný prijem alkoholu.

Už viac ako 100 rokov je známe, že dedičnosť zohráva významnú úlohu v incidencii nádorových ochorení. U nádorov hrubého čreva a konečníka hovoríme o podozrení, že sa ochorenie dedí v rodine, pričom nemusia byť postihnutý všetci členovia rodiny vtedy, ak sa rakovina vyskytuje najmenej v troch po sebe idúcich generáciách, pričom minimálne jeden z nich je prvostupňovým príbuzným ďalších dvoch postihnutých a minimálne jeden z nich mal v čase vzniku ochorenia menej ako 5 rokov. Pričom nie všetci museli mať len nádor hrubého čreva. Je známe , že v niektorých rodinách je dedičnosť nádorov hrubého čreva kombinovaná s iným typom nádorových ochorení. V našom okrese máme už viacero rodín, kde je dedičnosť nádorov hrubého čreva potvrdená. Členovia týchto rodín sa pravidelne zúčastňujú kontroly vyšetrení.

Z ďalších rizikových faktorov sú stravovacie návyky. Je známe, že nádory hrubého čreva sa viac vyskytujú u ľudí so zvýšeným príjmom mastných jedál a červeného mäsa, ako i vysokým prívodom cukrov do organizmu. Väčšie riziko na vznik ochorenia majú i ľudia so sedavým spôsobom zamestnania, nedostatku pohybu s obezitou. Zvýšené riziko majú i dlhoročný fajčiari, a nadmerní konzumenti alkoholu a to najmä destilátov. Nádorom hrubého čreva môžeme čiastočne predchádzať vysokou konzumáciu čerstvej zeleniny a ovocia. Vitamínu C a vápnika, taktiež pravidelným športovaním či zvýšeným telesným pohybom.

I keď vzniku nádorov hrubého čreva, dnes nevieme zabrániť, dôležitá je prevencia, ako i pravidelné prehliadky. Odporúča sa kolonoskopické vyšetrenie  všetkých občanov nad 5 rokov jeden krát za tri roky. Týmto vyšetrením je možné ochorenie zachytiť v štádiu polypu a pri výkone ho odstrániť, alebo zachytiť v prvom štádiu ochorenia, kedy možnosť vyliečenia je takmer maximálna. Netreba v tomto štádiu podceňovať najmä krvácanie z konečníka, či

tráviace obtíaže, nafukovanie, striedanie hnačky s tvrdou stolicou či nemožnosť pravidelného vyprázdňovania. V týchto prípadoch je dôležité navštíviť lekára, najmä ononkológa, alebo onkochirurga, ktorí zabezpečia ďaľšie potrebné vyšetrenia. U obvodného lekára je možné po 50-tke žiadať vyšetrenie na mikroskopicke krvácanie - tzv. HEMOCULT a v prípade potvrdenia krvácania je nutné klienta čo najskôr došetriť. V našom regióne vzniklo neštátne zdravotnícke zariadenie Sv. Vincent s.r.o. so sídlom v budove Priemstavu v Prievidzi, ktoré je zamerané najmä na včasnú diagnostiku, prevenciu i liečbu onkologických ochorení.

Preventívne vyšetrenie, ako i zisťovanie rizík na niektoré onkologické ochorenia sa vykonávajú pre menšie, alebo väčšie organizácie, ako aj pre jednotlivcov, alebo celé rodiny.

Aj napriek tomu, že dnes ešte nepoznáme univerzálny liek na rakovinu, mnohé z týchto ochorení, pokiaľ sú zistené v časných štádiách je možné úplne vyliečiť a dožiť po ich liečbe vysoký vek. Je však dôležité, aby sme začali sa viac zaujímať o svoje zdravie, nepodceňovali prevenciu, či prvé príznaky týchto ochorení a včas vyhľadali odbornú pomoc.

 

MUDr. Július Palaj

klinický onkológ

Onk.úst.sv.Alždety

Bratislava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STAROSTLIVOSŤ O STOMIKOV

nekončí operáciou

 

 

Neustále sa zvyšuje počet ľudí, ktorý prichádzajú na chirurgické oddelenie s chorobou hrubého čreva a konečníka na operáciu končiacu stómiou. Najčastejším dôvodom sú nádorové ochorenia, ktorých výskyt sa z roka na rok zvyšuje.

Operácia, ktorej výsledkom je stómia, predstavuje náročný výkon pre pacienta /klienta/ jeho blízkych, ale i zdravotnícky personál. Už samotná povaha ochorenia, pre ktorú je tento výkon indikovaný, závažne ovplyvňuje celkový stav pacienta – klienta. Preto je dôležité, aby bol na operáciu čo najlepšie pripravený. Vytvoria sa tak predpoklady nie len pre úspešný priebeh výkonu, ale aj nekomplikovaný pooperačný priebeh.

Nezastupiteľnú úlohu pri tejto starostlivosti majú kvalifikované sestry–stomaterapeutky, úzko spolupracujú s ostatnými členmi ošetrovateľského tímu ohľadom starostlivosti počas celého periooperačného obdobia, t.j. obdobia pred operáciou, počas nej a po nej.

Kvalitná predoperačná príprava budúceho stomika je veľkou pomocou pri jeho zotavení a rehabilitácii. Táto fáza v sebe zahŕňa napr. pohovory s chorým, vyhľadávanie optimálneho miesta pre vyvedenie stómie, spoluprácu s rodinou.

V pooperačnom období stomasestra v spolupráci so sestrami dbá o fyzickú a psychickú pohodu stomika, hlavne prvé dni, keď ešte nie je schopný sa o stómiu starať samostatne. Prístup je potrebné realizovať naliehavým spôsobom.

Pokiaľ zaujme pasívny postoj, je dôležité mať na pamäti, že každý stomický pacient je individuálny jedinec a musí biť ako taký liečený. Každopádne je dôležité učiť ho pozerať sa realistický na danú situáciu a novú podobu svojho tela. Pre mnohých je to veľmi ťažké, no je to podmienka schopnosti denne fungovať celý zbytok života.

Je veľmi dôležité aj naďalej spolupracovať s rodinou alebo s priateľmi ktorí budú prežívať so stomikom. Vyuka sa začína neustálym opakovaním teoretyckých znalostí / tvar a funkcia stómie vyprázdňovanie / a pod/ a s praktickou časťou sa zvyčajne pokračuje od tretieho pooperačného dňa ovplyvňuje to celkový stav pacienta. Podľa potreby a požiadaviek sa výučba ošetrovanie stómie opakuje až do prepustenia z nemocničného ošetrenia, čo napomáha stomikovy vyrovnať sa svojím stavom, aby získal a udržal si sebadôveru a nezávislosť.

Pred ukončením hospitalizácie je stomik poučený i o možnostiach získania pomôcok v klube stomikov, agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti, stoma poradni. Dohodne si termín prvej kontroly, získa telefonický kontakt a pod. Po tomto pohovore sa pacient ubezpečí, že prepustením z nemocnice starostlivosť o neho nekončí.

Úlohou stomaporadne je možnosť otvorene hovoriť o všetkých problémoch pri ošetrovaní stómie ale i o problémoch o ošetrovaní stómie, ale i problémoch, ktoré stoik začal vnímať pri prepustení do domáceho prostredia, ako napr. športová aktivita, sexuálny život a podobne. Z doterajšej praxe je známe, že stoik sa začne aktívnejšie zaujímať o starostlivosť až po prepustení z nemocničného ošetrenia keď už nemá oporu zdravotníckeho personálu a je nútený postarať sa o seba sám. Aj naďalej dôležitým momentom pre pacientov je možnosť udržiavať pravidelný kontakt so stomasestrou. Je žiaduce aby pacienti neustále využívali stomaporadňu v rámci onkochirurgickej ambulancie Sv. Vincenta v Prievidzi a takto sa vyhli nepredvídaným ťažkostiam a problémom.

Len úzka spolupráca pacient, lekár dáva predpoklad ľahšieho prekonávania vzniknutých zdravotných problémov.

 

 

J. Kováčiková

stomasestra

Sv. Vincent Prievidza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHVÍĽKA PRE ÚSMEV

 

Policajti idú na zájazd poschodovým autobusom. Všetci sa dobre zabávajú, spievajú, popíjajú a jeden kolega sa ide pozrieť na poschodie.

Tam sa všetci kŕčovito držia sedadiel, od strachu drkocú zubami a oči majú vypleštené ako vyoraná myš.

Prekvapený sa pýta, čo to má znamenať, až jeden vykoktá: „Vám sa dobre zabáva, keď máte vpredu šoféra!“

...............................................................................................,

Čo sa vám na tej klobáse nepáči?!“ – „Tie dva konce“. – Každá klobása má predsa dva konce!“ – „ No hej, lenže nie tak blízko pri sebe!“

................................................................................................

Pacient sa príšerne bojí zubného lekára. – Doktorovi ho príde ľúto a ponúkne mu pohárik koňaku. –

Tak čo dostali ste odvahu?—A ešte akú! – Beda tomu, kto sa priblíži k môjmu zubu!.

................................................................................................

V predsieni musím vymeniť zrkadlo,“ hovorí Ďuro kamarátovi. –„A Čo si ho rozbil?“ – „ To nie, ale ukazuje len do pol tela a už trikrát som prišiel do práce bez nohavíc“.

................................................................................................

Na stavbe: Šéfe, zlomila sa mi lopata! – Tak sa opri o miešačku!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MESTO PRIEVIDZA

 

Metropola hornej Nitry - Prievidza - je mestom s bohatou históriou, ktorú začala písať lovecká pospolitosť sídliaca na Mariánskom vŕšku. Pokračovali v nej skupiny remeselníckych majstrov, ktoré vtlačili mestu svojským fortieľom a zručnosťou svojich rúk nezmazateľnú pečať. Proces vývoja a závažných spoločensko-politických zmien znamenal aj pre Prievidzu množstvo tienistých stránok a negatív, ktoré vyvrcholili v takzvanej nežnej revolúcii na konci osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Tieto premeny priniesli aj pre centrum hornej Nitry nové prvky slobodného a demokratického života. Prvé slobodné voľby do samosprávnych orgánov mestského prievidzského celku v roku 1990 vytvorili širšie možnosti a priestor pre prácu zboru poslancov, ktorí v súlade so štatútom mesta Prievidza riešia otázky napredovania a rozvoja mesta po všetkých stránkach tak, aby jeho obyvateľom vytvárali podmienky skutočného domova.

Kapitoly pulzujúceho života súčasného mesta píše viac ako päťdesiatdva tisíc obyvateľov. Mesto je administratívnym centrom regiónu, kde sídlia štátne úrady, riaditeľstvá významných podnikov a predstavenstvá súkromných firiem. Je zároveň strediskom bankových a finančných inštitúcií, ako aj množstva školských zariadení vrátane vysokoškolských. Je tiež sídlom kultúrno-výchovných a spoločenských ustanovizní a záujmových zoskupení. I v rámci Trenčianskeho kraja, kam región hornej Nitry geograficky prináleží, patrí Prievidzi výrazné postavenie ako mestu s vysokou koncentráciou významných inštitúcií. K mestu Prievidza patrí množstvo zelene a zelených plôch, ktoré jej prináša prívlastok jedného z najzelenších miest na Slovensku. Prievidza je zároveň mestom s najväčšou obchodnou plochou na počet obyvateľov a výraznou obchodnou sieťou, čo svedčí o jej významnom podiele na hospodárskom dianí nielen v regióne, ale i na celom Slovensku. Prievidza je i mestom s najväčším počtom športovísk, čo je nepochybne zárukou záujmu budúcich generácií. Aj vďaka novým sídliskovým aglomeráciám s vysokou koncentráciou mládeže je Prievidza považovaná za mesto mladých. A práve v orientácii na mladých ľudí je budúcnosť a perspektíva metropoly hornej Nitry - našej Prievidze.

 

Mesto Prievidza bude jednou z nezabudnuteľných regionálnych metropol Slovenska - hospodárskou a kultúrno-spoločenskou metropolou hornej Nitry - napojenou na hlavné dopravné európske trasy. Bohatá história mesta, jeho duchovné, kultúrne, vzdelanostné a športové tradície i neustále živá a meniaca sa prítomnosť budú trvalou inšpiráciou pre zmysluplný a aktívny život obyvateľov a pre záujem návštevníkov Prievidze.
V oblasti revitalizácie štruktúry hospodárstva mesta Prievidza bude mesto využívať multiplikačný efekt cestovného ruchu, ktorý vykazuje trvalý rast produktivity a zamestnanosti a tým zachová a vytvorí nové pracovné príležitosti a finančné zdroje.
Prievidza bude mestom s dobrým zázemím a výhodným prostredím pre úspešné investovanie a podnikanie. Mesto vytvorí možnosti pre zapojenie malých a stredných podnikateľov do rozvojových aktivít mesta.
Mesto Prievidza bude premyslene získavať nových investorov, podporovať rast a rozvoj existujúcich a posilňovať ich zapojenie do ekonomiky mesta.
Prievidza bude svojim obyvateľom a návštevníkom vytvárať a ponúkať rôznorodé možnosti aktívneho života s využitím kultúrno-historického a športového potenciálu i poznávania tradícií mesta.

 

 

Príroda a okolie

 

V atraktívnom prostredí hornej Nitry, poskytujúcom príležitosti k turistike, športu, rekreácii i relaxácii, boli za účelom zachovania najhodnotnejších častí prírody s pôsobivými geomorfologickými výtvormi na anorganickom podloží s jedinečnými zástupcami fauny a flóry zriadené:

  • 2chránené krajinné oblasti
    CHKO Ponitrie (k. ú. Lehota pod Vtáčnikom, Podhradie, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, Čereňany, Oslany, Horná Ves, Radobica)
    CHKO Strážovské vrchy (k. ú. Valaská Belá, Čavoj, Tužina)

  • 4 národné prírodné rezervácie:
    NPR Rokoš (k. ú. Nitrianske Rudno, Diviaky nad Nitricou, Diviacka Nová Ves, Nitrianske Sučany)
    NPR Veľká skala (k. ú. Bystričany)
    NPR Vtáčnik (k. ú. Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany)
    NPR Vyšehrad (k. ú. Nitrianske Pravno, Vyšehradné)

  • 4 prírodné rezervácie
    PR Biely kameň (k. ú. Cigeľ, Handlová - prímestská časť Nová Lehota)
    PR Buchlov (k. ú. Čereňany, Oslany)
    PR Makovište (k. ú. Kamenec pod Vtáčnikom)
    PR Temešská skala (k. ú. Temeš, Čavoj)

  • 1 národná prírodná pamiatka
    NPP Prepoštská jaskyňa (k. ú. Bojnice)

  • 5 prírodných pamiatok
    PP Hradisko (k. ú. Prievidza - prímestská časť Hradec)
    PP Kobylince (k. ú. Prievidza - prímestská časť Malá Lehôtka)
    PP Končitá (k. ú. Kamenec pod Vtáčnikom)
    PP Prielom Nitrice (k. ú. Valaská Belá)
    PP Sivý kameň (k. ú. Podhradie, Lehota pod Vtáčnikom)

Na území hornej Nitry sa ďalej nachádza niekoľko chránených stromov: bojnická lipa a bojnické ginká (k. ú. Bojnice), jaseň pod Buchlovom (k. ú. Čereňany), tri lipy pri kostole a gledíčia (k. ú. Diviaky nad Nitricou), lipa pri prameni (k. ú. Diviacka Nová Ves), tis a sekvoja obrovská pri fare (k. ú. Handlová - prímestská časť Nová Lehota), buk pod Jaseňovou skalou (k. ú. Kamenec pod Vtáčnikom), lipa na Šajbách (k. ú. Koš), dve lipy na cintoríne (k. ú. Malá Čausa), deväť líp pri kostole (k. ú. Poruba).

Hydrologické pomery v regióne sú veľmi vhodné pre rozvoj cestovného ruchu. Os územia okresu tvorí rieka Nitra, ktorá z pravej strany priberá Nitricu a z ľavej strany Handlovku. Nitra pramení v Malej Fatre a jej celková dĺžka je 197 km. Nitrica pramení v Strážovských vrchoch a má dĺžku 51 km. Handlovka pramení na svahoch Vtáčnika a je dlhá 32 km. Z vodstva majú pre tento región rozhodujúci význam minerálne a termálne pramene. Bojnické termálne pramene s teplotou 28 - 48 C sa stali základom rozvoja kúpeľov v Bojniciach, ktoré sa v súčasnosti vďaka rozsiahlym investíciám a rekonštrukcii, stávajú cieľovým miestom aj pre zahraničnú klientelu, predovšetkým z nemecky hovoriacich krajín. Liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby. Regionálny význam majú kúpele Chalmová a perspektívny rozvoj ponúkajú aj termálne vody v Koši. Prameň v Koši bol vyvŕtaný v rámci riešenia ochrany bojnickej žriedlovej oblasti vo vzťahu k ťažbe uhlia na nováckom ložisku. Výdatnosť prameňa je 810 l/min. a po úprave okolia môže byť využitý pre potreby verejne prístupného kúpaliska. K ďalším minerálnym prameňom, ktoré sa doposiaľ nevyužívajú, patria I. a II. prameň pri východnej šachte, ktoré sa nachádzajú v Handlovských hnedouhoľných baniach, vrt v Opatovciach nad Nitrou a tri zdroje minerálnej vody v Chalmovej. Ide o dolný výver, horný prameň a vrt CH-2, ktoré sa nachádzajú v areáli kúpaliska.

Z hľadiska letnej rekreácie je v súčasnosti využívaná vodná nádrž v Nitrianskom Rudne, v blízkosti ktorej sa postupne vytvorilo stredisko cestovného ruchu vhodné na letnú rekreáciu a vodné športy. Aj napriek relatívnemu znečisteniu rieky Nitra, má okres podmienky aj pre rybolov a to v pstruhovom pásme (horný tok Nitry po Nedožery, Nitrica a ich prítoky, lipňového pásma od Nedožier po Prievidzu a mrenového pásma na rieke Nitra pod Prievidzou

Na území okresu sa nachádzajú viaceré chránené územia. Ide predovšetkým o CHKO Ponitrie, ktorá zasahuje do katastrálnych území obcí Podhradie, Lehota pod Vtáčnikom, Kamenec pod Vtáčnikom, Bystričany, Čereňany, Horná Ves a Radobica. Ďalším veľkoplošným chráneným územím je CHKO Strážovské vrchy, ktorá zasahuje kataster obcí Tužina, Valaská Belá a Čavoj. Celková rozloha chránených krajinných oblastí na území okresu je 16 519,4 ha.

K maloplošným chráneným územiam okresu patria 4 národné prírodné rezervácie a to Vtáčnik, Rokoš, Vyšehrad, Veľká skala a ich celková rozloha je na území okresu 389,5 ha
Na území okresu sa ďalej nachádzajú 4 prírodné rezervácie a to Biely kameň, Temešská skala, Buchlov, Makovište a jedna národná prírodná pamiatka Prepoštská jaskyňa, ktorá sa nachádza na území mesta Bojnice. Lokalita je cenným dokladom klimatických zmien a foriem rastlinstva a živočíchov štvrtohôr. Je to jedna z najvýznamnejších archeologických lokalít SR s najstarším výskytom pračloveka neandertálskeho typu na Hornej Nitre.

K ďalším chráneným prírodným zdrojom patrí 5 prírodných pamiatok a to Končitá, Sivý kameň, Hradisko, Prielom Belanky, Kobylince. Ich celková rozloha je 15,02 ha. Prehľad o chránených územiach regiónu je v prílohe 1.

Uvedené prírodné atraktivity sa v súčasnosti nedostatočne využívajú v tvorbe regionálneho produktu cestovného ruchu. V mnohých prípadoch chýba priestorové značenie a informácie o uvedených atraktivitách priamo v mieste ich výskytu. Niektoré z nich sú vyznačené na mapách existujúcich cyklotrás.

Viaceré z atraktivít chránených území sú sprístupnené náučnými chodníkmi ako napríklad na Vtáčnik, Buchlov, školský náučný chodník Kľačno, náučný chodník Fraňa Madvu, ktorý vedie z Nitrianskych Sučian cez Madvovu dolinku do Nitrianskeho Rudna a náučný chodník na Vyšehrad, ktorý je tiež významnou archeologickou lokalitou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Desať rád

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stómia

História SLOVILCO


 

Doc. MUDr. Augustín Prochotský, CSc.

zakladateľ svojpomocného klubu stomikov v Bratislave ako i Slovenského združenia stomikov pod názvom SLOVILCO .

Čestný člen Slovenského združenia stomikov SLOVILCO.

Kým sa to všetko uskutočnilo uplynul istý čas bolo potrebné vynaložiť určitú námahu, nájsť ľudí ktorí na tejto ceste pomohli. A tu mi nedá nespomenúť : PhDr. Konečného, Prof. Černého, Doc. MUDr. Paškana, Prof. MUDr. Horňáka, MUDr. Lúčana, či MUDr. Korca.Nemožno tiež nespomenúť Andrew Adamsa jeho zástupcu a nástupcu Ing. Libora Urbana a Ing. Ivana Vanču, ktorí všetci ako zástupcovia fi. ConvaTec ( A  Bristol –Myers Squibb Company ) v úplných začiatkoch napomáhali našemu hnutiu materiálne.

Dňa 17.03.1988 sa uskutočnila zakladajúca schôdza svojpomocného klubu stomikov v Bratislave.Vznik ILCO klubu v Bratislave bol zárodkom pre vznik ďalších klubov  na Slovensku. Trenčín  ( 19.12.1990 ), Košice  ( 03.09.1991 ),Nové Zámky ( 06.11.1991 ), Martin ( 19.12.1991 ) a zároveň dali podnet i ku vzniku strešnej organizácie SLOVILCO .Uvedené kluby dňa  14.10.1991 o 10,00 hod. v Bratislave hotel Javorina založili organizáciu stomikov združujúcu ILCO klubypod názvom Slovenské združenie SLOVILCO.Stanovy SLOVILCO boli predložené na MV SR na zaregistrovanie dňa 19.11.1991 a tento dátum je zároveň dátumom vzniku SLOVILCO. Prvým prezidentom SLOVILCO sa stala Marta Szücsová  z ILCO klubu Nové Zámky.

 

 

 

 

STOMIK – jeho definícia

Stomik je zdravotne ťažko postihnutý občan, ktorý má dočasne alebo trvale vyvedený dutý orgán navonok, najčastejšie hrubé črevo (kolostómia), tenké črevo (ileostómia) alebo močovod (urostómia), čím dochádza k zmene základných fyziologických funkcií k neovládateľnému vyprázdňovaniu stolice, črevného obsahu alebo moču neprirodzenou cestou s nutnosťou používania stomických pomôcok dôsledkom čoho je výrazne zhoršená kvalita života. MUDr. Jaroslav Lúčan, PhD.


 

Druhy stómii – Slovo stóma pochádza z gréčtiny a znamená „ ústa “, v prenesenom význame potom „otvor, vyústenie alebo vývod“. Podľa toho, ktorý dutý orgán je vyvedený na brušnú dutinu sú rozlišované tri druhy stómii:

  • Kolostómia  = vývod hrubého čreva  

  • Ileostómia   = vývod tenkého čreva 

  • Urostómia   = vývod močovodu       


 

  • Stómia je normálne kruhová alebo oválna, červenej farby, podobne ako sliznica v ústach. V stómii sa nenachádzajú žiadne nervové zakončenia, takže nie citlivá na bolesť

Podľa doby, na ktorú je stómia vytvorená, sa rozlišujú :

  • Dočasná = sa vyskytuje menej často a slúži len k odľahčeniu činnosti čreva do doby jeho zhojenia. a potom môže byť stómia zrušená.

  • Trvalá = nevratná, je zakladaná pri závažných onemocneniach či poškodených zvieračoch.  So stómiou postihnutý žije celý zbytok života (i desiatky rokov).


 


 


 

Charta práv stomikov

Táto Charta práv stomikov uvádza špeciálne potreby tejto skupiny telesne postihnutých osôb a starostlivosť, ktorú vyžadujú. Musí  dostať informácie a starostlivosť  ktorá mu umožní viesť nezávislý život podľa vlastného rozhodnutia a participovať na všetkých dôležitých rozhodnutiach. Medzinárodná asociácia  stomikov deklaruje ako svoj cieľ realizáciu tejto Charty vo všetkých zemiach sveta.

Každý stomik má právo :

1. Na predoperačné poradenstvo, aby si bol plne vedomý významu  operácie a poznal základne skutočnosti o živote so stómiou.

2. Na  dobre prevedenú, vhodne umiestenú stómiu, s plným a primeraným  prihliadnutím k pohodliu pacienta.

3. Na kvalitnú a profesionálnu lekársku a ošetrovateľskú starostlivosť ako i psychosociálnu podporu v predoperačnom i pooperačnom období v nemocnici i vo svojej komunite.

4. Na podporu a informovanosť rodiny, známych a priateľov, aby lepšie chápali podmienky a zmeny, nutné k dosiahnutiu uspokojivej úrovne stomikovho života.

5. Na úplnú a objektívnu informáciu o vhodných pomôckach a výrobkoch, ktoré sú v jeho zemi k dispozícii.

6. Na možnosť neobmedzeného výberu dostupných stomických pomôcok.

7. Na informácie o organizácii stomikov v jeho vlasti,  službách a podpore, ktoré poskytujú.

8. Na ochranu proti  akejkoľvek forme diskriminácie.

Schválené Valným zhromaždením delegátov na 11.Svetovom kongrese IOA, Porto september 2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POĎAKOVANIE za pomoc pri činnosti

ILCO klubu PRIEVIDZA

 

Touto formou chceme poďakovať všetkým naším dole uvedeným sponzorom, ktorý nám v počas trvania klubu finančne alebo materiálne prispievali na činnosť nášho klubu ako aj všetkým darcom 2% z dane a prispeli tak aspoň časti zdravotne ťažko postihnutým občanom.

 

Mestskému úradu Prievidza, závodu, NESTLÉ Slovensko s.r.o., Lekáreň NOTRE DAME Bojnice, Slovenské Elektrárne, ELEKTRO servis Peter Pavlíček, COLOPLAST, CONVATEC.

Obec. úradom: Kanianka, Nedožery-Brezany, Lehota p/Vt., Kamenec p/Vt., Lazany, Zemianske Kostoľany, Opatovce n/Nitrou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pre prehľadnejší úpravu sekcie ide obsah rozdeliť do textových "blokov". Bloky sa dajú ľubovoľne vytvárať, presúvať a mazať. Ich úpravu zahájite dvojitým kliknutím tlačítka myši. Textový editor sa vždy spustí iba pre vybraný blok. Ako editor pracuje nájdete vo videoukážke.

Základné tipy:

  • Používajte často nové bloky.
  • ENTER = nový odstavec.
  • SHIFT+ENTER = nový riadok.
  • Obrázok je najprv treba nahrať na server cez Vložiť obrázok a Správcu súborov.
  • Obsah z Wordu vždy prenášajte cez Vložiť z Wordu.
  • NEpoužívajte medzerník pre zarovnávanie objektov.
Listování umožňuje dynamicky zobrazovat a skrývat obsahy vybraných bloků:
  • Stiskněte tlačítko listování.
  • U bloků, které mají být skryty, vyplňte nově zobrazené textové pole.
  • Všetky bloky s vyplneným listovaním budú na stránkach skryté, okrem prvého v poradí.
  • Tlačítko pridať odkazy vytvrí nový blok so zástupcom, ktorý bude na stránkach nahradený odkazmi. Tieto odkazy budú shodné s vyplnenými nadpismi u listovaní a budú prepínať příslušné bloky.
  • Zo všetkých blokov, ktoré majú vyplnené listovanie, bude zobrazený vždy len jeden. Bloky, ktoré nemajú vyplnené listovanie vôbec, budú zobrazené vždy.
  • Ak chcete skrývať aj prvý blok listovania, vytvorte na jeho miesto nový prázdný blok a použite pre jeho nadpis výraz: %empty%
  • Chcete-li při přepnutí bloku rolovat okno na horní část bloku, tak přidejte za text bloku výraz: %top% (např. Dovolená%top%)